Sorularimvar.Net
0 oy
Nevresim Takımı Nedir?
sordu

1 cevap

0 oy

Kısaca

En çok tercih edilen yatak odası ürünüdür. Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşur. Kullanımı, yastık kılıfı ile yastık kaplanır. yatağa çarşaf serilir ve son olarakta yorgan nevresim ile kaplanır, yani nevresimin içine yorgan konur. Nevresim Takımları bir çok çeşit, bir çok kalite olabilir. Kaliteyi belirleyen en önemli etkenler, ürün kontstrüksiyonu (ürün imal ham maddesi yüzde oranı), ürün dokuma sıklığı (santimetrekarede kaç tel dokunduğu) ve boya kalitesidir. 

Kaynak: https://goo.gl/v7wY1d

Nevresim Takımı Nedir?

Bu sorunun cevabını hepiniz biliyorsunuz. Nevresim, yorgan battaniye gibi örtüleri kaplamak için kullanılan kese biçimindeki bir ucu açık tekstil eşyasıdır.

Peki nevresim takımı nasıl yapılır? Bu konumuzda nevresim takımının nasıl üretildiğini aşamalarıyla birlikte inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere her türlü tekstil materyalinin ilk başlangıç aşaması elyafların bir araya getirilmesidir. Yani, tarladaki pamuk, kayın ağacının gövdesi, bambu bitkisinin lifleri ya da uğruna savaşlar verilen Petrolun en üst katmanından üretilen PET, PES yani polyester bu elyafların bazılarıdır. Burada elyafların nasıl iplik haline getirildiğini irdelemeyeceğiz.

Elyaflar iplik fabrikasında bükülerek iplik haline getirilirler ve bobinlere sarılarak kumaş üretilmesi için kumaş dokuma atölyelerine gönderilirler. Burada kimi iplik bobin haliyle kimileri de çok büyük makara şeklindeki leventlere sarılırlar.

Leventler, üzerinde bulunan ipliklere “çözgü ipliği” denilir. Bobinlerde sarılı kalan ipliklere ise “atkı ipliği” denilir. Çözgü iplikleri, dokuma makinesinin arkasından ön tarafına doğru uzanırlar ve bir ağızlık açma sistemi vasıtasıyla tarak ve tefenin bulunduğu, atkı iplikleriyle karşılaşacakları bölüme kadar gelirler. Bu bölümde ağızlık açma sistemleri kumaşa verilecek desene göre ipliklerin bir kısmını yukarı kaldırırken bir kısmını da aşağı doğru iterler. Böylelikle atkı ipliklerinin bir mekikçik vasıtasıyla çözgü ipliklerinin arasından geçmesi sağlanır. Bu işlem sürekli tekrarlanır ve tefe mekanizması ipliği sıkıştırarak kumaş oluşmasının son aşamasını tamamlamış olur.

Kumaşlar toplar halinde sarılarak bir sonraki aşama olan boyama bölümüne sevk edilirler. Bu bölümde kumaşlar sırayla boyama, yıkama, apre ve kurutma, eğer gerekliyse (nevresimlik kumaşlara genellikle baskı yapılacağı için gereklidir) yakma işlemleri uygulanır.

Baskı yapılacak olan nevresim takımları için beyaz zeminli kumaşlar tercih edilmektedir. Bu sebeple kumaşa ilk önce ağartma işlemi ve hemen ardından optik (beyaz boyama) işlemi yapılır. Yıkaması yapılan kumaşlar daha sonra bazı özellikler kazandırılması için apre ve kurutma bölümüne aktarılırlar. Bu bölümde kumaşa, çekmezlik, buruşmazlık, yumuşaklık, anti-bakteriyel özellik vb gibi özellikler kazandırılır ve yüksek sıcaklıklarda kurutma işlemiyle bu özellikler kumaşa fiske edilir.

Daha sonra kumaş üzerindeki tüycüklerin yok edilmesi için yakma işlemi uygulanır. Bu aşamadan sonra kumaşlar baskı için hazır hale gelmiş olurlar.

Baskı, genel olarak iki şekilde yapılmaktadır. Rotasyon; sürekli tekrar eden desenlerin kumaşa basılması için, film druck;genellikle çok büyük şekillerin basılması için kullanılan yöntemlerdir. Baskı işleminde boyarmadde olarak genellikle pigment reaktif ya da dispers boyalar kullanılır.

Baskısı tamamlanan kumaşlar, baskının kumaşta kalıcı olması için yüksek sıcaklıkla preslerden geçirilirler. Bu işlem ütü yapma işlemi gibidir.

Baskısı da tamamlanan kumaşlar konfeksiyon bölümüne sevk edilirler. Burada ilk yapılacak iş, kumaşları desenlerine göre ayırarak çok büyük masalara düzgün bir şekilde sermektir. Bu sayede bir çok nevresimin kesimi aynı anda yapılabilecektir. Tek seferde 150-200 kat serilen kumaşlar elektronik makaslar yardımıyla kesilerek dikim bölümüne gönderilir. Burada nevresim takımlarına son şekilleri verilecektir. İki kenarı dikilerek kese şekli verilen nevresimlerin açık uçlarına istenilen modele göre fermuar ya da düğme eklenir.

Nevresim takımlarının bir diğer parçası olan çarşaf ise, sadece kesilmiş iki ucu katlanarak dikilir. Yastık kılıfları da aynen nevresim takımlarında olduğu gibi kese biçiminde dikilirler. Tek farkla, açık ucun sonundaki kumaş parçası içe doğru katlanarak cep şeklinde dikilir ki, içerisine konulacak yastık düşmesin diye.

Kaynak: http://goo.gl/xWM7Qn

(6k puan) cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler


2 Çevrimiçi
0 Üye 2 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 503
Dün Ziyaret : 1085
Tüm Ziyaretler : 1943048
435 soru
260 cevap
20 yorum
319 üye