Sorularimvar.Net
0 oy
Kayyum Nedir?
12 Nisan 2016 sorularimvar (5,950 puan) sordu

1 cevap

0 oy

Kayyum nedir?
Kayyum kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir.
Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir. Hukuki anlamda uygulaması şöyle: Kayyum da vasi gibi vesayet organlarından birisidir. Ancak vasi vesayet altındaki kimsenin hem kendisini gözetlemek, hem de mal varlığını yönetmek ve hukuki işlemlerde onu temsil etmek üzere atandığı halde, kayyum sadece belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için görevlendirilir.

Kayyum Nedir (Sosyal) Toplumsal anlamda Kayyumluk, bir malın ya da mülkün emanetçisi, koruyanı ve gözeteni sıfatını taşır. Örneğin caminin hademesi o cami'nin Kayyumu yani koruyucusu ve gözetenidir. Mahalle muhtarlarıda mahalli Kayyumlar olarak anılagelmiştir. Bir tarlanın intifa hakkına sahip kişi ve bir koyun sürüsünün çobanıda Kayyum sıfatı taşır ve bu şekilde isimlendirildiği sıkça görülmüştür.

Kayyum Nedir (Şer-i) Kayyum, Yüce yaratıcı Allah'ın sıfatlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Örneğin Ayetül Kürsi'de geçen "Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum", "“varlığı kendinden, kendi kendine yeterli, yarattıklarına hâkim ve onları koruyup gözeten” demektir."

13 Nisan 2016 sorularimvar (5,950 puan) cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

3 Çevrimiçi
0 Üye 3 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 578
Dün Ziyaret : 1123
Tüm Ziyaretler : 1047179
432 soru
257 cevap
15 yorum
11 üye