Sorularimvar.Net
0 oy
Kayyum Nasıl Atanır ? Kayyumun görev ve yetkileri nedir?
(6k puan) sordu

1 cevap

0 oy

Kayyum nedir ve kayyum nasıl atanır? 

Kayyumun görevleri nelerdir? 

Kayyum nasıl görev yapar? 

Kayyum nerede görev yapar?

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde bazı şirketlere adli makamlar tarafından el konulması üzerine şirketlere kayyum ataması yapıldığı açıklanmıştır. Kayyum ataması yapılması üzerinden kayyum kelimesi şu günlerde sosyal medyada en çok merak edilen ve en çok konuşulan konulardan birisi oldu. İşte kayyum nedir, kayyum kimdir, kayyumun görevleri nelerdir gibi en çok aranılan soruları sizler için derledik.

Kayyum  :Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir.

Kayyum  Ataması Nasıl Yapılır:   Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını sürdürürler.

Kayyumun Görev Ve Yetkileri : Mahkemeler tarafından atanan kayyumun görevleri atanmış olduğu mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.

Kayyum Hangi Hallerde Atanır:   Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna ‘İstek Üzerine Kayyımlık’ denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir. Son olarak da vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da ‘Yönetim Kayyımlığı’ adı verilmektedir.

(6k puan) cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler


5 Çevrimiçi
0 Üye 5 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 714
Dün Ziyaret : 2064
Tüm Ziyaretler : 1891670
435 soru
260 cevap
20 yorum
319 üye