Sorularimvar.Net
0 oy
G.SHDSL Nedir? Nerelerde Kullanilir?
sordu

1 cevap

0 oy

G SHDSL nedir?

G SHDSL veya SHDSL (Symmetric high-bit-rate Digital Subscriber Line) Download (alma) ve upload (gönderme) hızları birbirine eşit bir DSL türüdür. G.SHDSL 2 tel (1 çift bakır tel) üzerinden çalışır. ADSL den farklı olarak mevcut telefon hattının kullanılmasının yerine kullanıcıya özel bir hat çekilir.
Türk Telekom'un hem TTnet hemde Turpak altyapısını kullanarak, noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya iletişim sağlayan, Frame Relay, kiralık hat devrelere göre yüksek fiyat avantajı sağlayan, aynı zamanda internet güvenlik sorunlarını da içermeyen yeni bir hizmetidir.


G SHDSL Nerelerde Kullanılır?
Uzak ofisleri bulunan ve bu noktalarla data, ses ve görüntü iletişimi yapmak isteyen tüm firmaların kullanabileceği bir hizmettir.
Web ve e-posta sunucusu, 
Oyun sunucusu surf, chat (sohbet),
E-posta alma / gönderme, 
Basit online oyunlar mp3,
Video download video konferans, 
E-öğrenme voice over ıp, gibi.


Avantajları nelerdir?
1. Yatırım maliyeti avantajı: Modem- Router gibi donanım yatırımı Frame Relay ve kiralık hat devrelere göre oldukça düşüktür (Ortalama 1/10 yatırım maliyeti düşüyor).
2. Aylık kira maliyeti avantajı: Frame Relay ve kiralık hat aylık maliyetlerine göre çok daha düşüktür.
3. Güvenlik avantajı: ADSL hizmetinden farklı olarak Frame Relay veya kiralık hat gibi internete kapalı bir şebekedir. Bu nedenle güvenli bir iletişim sağlanabilmektedir.
4. Uçtan uca hız garantisi avantajı: Simetrik yapıda olması nedeniyle upload ve download hızları aynıdır.
5. Uygulama avantajı: Ses + data + video konfigürasyon uygulamaları için uygun altyapı mevcuttur.
6. Bölge ofisleri için 2mbps'a kadar hız avantajı: Frame Relay gibi esnek bant genişliğine sahip olup uç noktalarda 2mbps'e kadar hız sağlanabilmektedir.
7. Hız artırımlarında yatırım maliyeti avantajı: Uç noktalarda hız artırımı talep edildiğinde modem değişimi gerekmemektedir.
8. Yaygınlık, Türkiye'nin hemen hemen her yerinde G.SHDSL hizmeti sağlanabilmektedir.
Kaç noktaya kadar G.SHDSL bağlantı yapılabilir?
Teknik olarak bir noktada 8 uç tanımı yapılabilir. Fakat Türk Telekom AŞ.'nin henüz bu konuda tarifesi bulunmadığından, çok noktalı uygulamalarda merkez Frame Relay, ATM ya da Metro ethernet olmalıdır.


Metro Ethernet nedir?
Yerel alan ağlarımızda kullandığımız Ethernet teknolojisinin tüm şehre uygulanması fikrinden doğmuştur. Telekom santraline ve müşteri tarafına konacak Metro Ethernet anahtarlar (switch), fiber optik kablo bağlantısı ile Gigabit seviyesine kadar bağlantı seçeneği sağlamaktadır.


Donanım ihtiyacı nedir?
Sade bir bağlantı için uç noktalara yaklaşık 200-600 USD değerindeki modem, yönlendiriciler (router) kurulması yeterli. Cisco marka modüler yönlendiriciler için G.SHDSL kart takılması yeterli gelmektedir.

cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler


1 Çevrimiçi
0 Üye 1 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 1158
Dün Ziyaret : 1797
Tüm Ziyaretler : 1836354
435 soru
260 cevap
20 yorum
319 üye