Sorularimvar.Net
0 oy
Boom Operatörü Nedir?
18 Temmuz 2016 misafir sordu

2 Cevap

0 oy

Sesli çekimlerde, oyuncuların tepesinde mikrofon tutan insanlara boom operatör ismi verildiği doğrudur. bu insanlar kalıplı, kuvvetli, tuttuğunu kaldırabilecek yapıda olmalıdırlar. 


4 metre 5,5 metre gibi bir çok uzunluğa sahip sopasıyla güç ve sabır gerektiren zorluk derecesi oldukça yüksek maharet isteyen iş koludur. boomcu sahneye hakimdir, senaryonun içeriğini bilir sahne esnasında yaşanan tüm detayları bilir ve ona göre hareketlerde bulunur, doğru zamanda doğru oyuncunun üzerinde olması gerektiği için söylenen replikleri kaçırmaması gerekir, bunu yaparken umarsızca sağa sola yerleştirilen ışıkların yarattığı boom gölgesinede dikkat etmeli, gözleriyle oluşturduğu sanal bir monitör olarak baktığı yerdeki kamera ölçümünü hesaplayıp ona göre hareket etmeli ve kayıt esnasında kadraja girmemeli. Sadece bahsi geçilen boom mikrofon değil, ses mikserinin, yaka mikrofonlarının oyuncuya doğru yere takılması sökülmesi, kabloların vb ses ile alakalı bütün teknik ekipmanın bakımından ve genel güvenliğinden sorumlu kişilerdir.

18 Temmuz 2016 sorularimvar (5,950 puan) cevapladı
14 Kasım 2016 sorularimvar düzenledi
0 oy
Sesli film ve tv. programı çekimlerinde, boom adı verilen malzemeye takılı mikrofonla temiz ve anlaşılır ses kaydı yapan kişi
8 Ağustos 2016 misafir cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

2 Çevrimiçi
0 Üye 2 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 664
Dün Ziyaret : 2324
Tüm Ziyaretler : 889305
428 soru
255 cevap
13 yorum
9 üye