Sorularimvar.Net
0 oy
İnternette alışveriş yapıyoruz ama her site güvenli mi nerden anlarız güvenli olduğunu?
sordu
yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 oy

İnternet, çağımızda alışverişlerin de vazgeçilmez bir parçası oldu. İnternet hız ve pratiklik demek olduğundan, ödeme yöntemi olarak da yine hızlı ve pratik olanı tercih ediyoruz: kredi kartını. Peki, internette kredi kartı ile alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Genel kullanıma açık bilgisayarda herhangi bir bankacılık ve kredi kartı işlemi kesinlikle YAPMAYIN.
 • Kendi bilgisayarınızda işlem yapıyorsanız, antivirüs, spyware, malware,trojan ve keylogger benzeri zararlı yazılımların sisteminizde olmadığından emin olun. Genel prensip olarak zaten temiz bir bilgisayara sahip olursanız sizin için iyi olur.
 • İnternet tarayıcınızın güvenlik seçeneklerinde “şifreli sayfaları diske kaydetme” seçeneği aktif olsun.
 • Alacağınız temel tebdirlerden biri, alışveriş yaptığınız internet sitesinin güvenilirliğini sorgulamaktır. Doğru bir sitede şirketin tam ticaret ünvanı, açık adresi ve sabit bir telefon numarası olması beklenir. Yine de kuşkunuz varsa teyit için verilen telefon numarasından arayıp, sitenin bahsi geçen şirkete ait olup olmadığını; ya da (daha net bir yöntem) Türk Telekom sarı sayfalardan şirketi ticaret ünvanı ile arayıp numarasını teyit edebilirsiniz.
 • Websitesinin sayfa düzeninden, kodlama hatalarından, kalitesi hakkında tüyo edinebilirsiniz. E-ticaret gibi bir yatırım yapmış olan ve sizin kredi kartı bilgilerinizle işlem yapacak bir firmanın sayfa düzeni ve kodlama gibi detayları çoktan çözmüş olmasını beklersiniz.
 • Bir google araması site hakkında fikir verebilir. www.sikayetvar.com sitesinden site veya firma ile ilgili yorumları da görebilirsiniz.
 • Sitenin ne kadar kurumsal olduğunu anlamak için, varsa iletişim numarasını arayıp “alo” mu yoksa “şirket ismi…ben…” gibi bir hitapla mı telefon açılıyor test edebilirsiniz.
 • Kredi kartıyla alışveriş yapacağınız ya da fatura vb. ödeyeceğiniz bir websitesi için sıradaki kontrol, (en azından) kredi kartı bilgilerini gireceğiniz ekrana geldiğinde 128bit veya üstü SSL sertifikasının olup olmadığıdır.  Bu yoksa, doğrudan siteden ÇIKIN.
 • Sanal kart kullanın. Sanal kartınızın limitini gerekiyorsa alışverişinizden önce hemen yükseltebilirsiniz.
 • Sanal kartınız yoksa, limiti düşük olan bir kart ile alışveriş yapın.
 • Kredi kartı güvenliğinizi, bankaların sunduğu 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi gibi hizmetleri kullanarak artırabilirsiniz.
 • Üstte yazan noktalarda sıkıntı yok ve kredi kartı bilgilerinizi girdiyseniz, işlem tamamlandı mesajından sonra kredi kartı ekstre hareketlerinizi ve çekilen tutarı kontrol edin. Bir tutarsızlık varsa bankanıza bildirin. Bankaların internet güvenliğini takip eden birimleri var, sizlere yön gösterecektir.
 • Yukardaki veya başka nedenlerden dolayı kredi kartı kullanmamaya karar verdiyseniz, havale iyi bir çözümdür. Kredi kartına göre daha yavaş dahi olsa, ATM’lerden, cepten, telefonla yapabileceğiniz için kredi kartı kullanmak istemediğiniz alışverişlerinizde sizi kurtarır.

cevapladı
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler


3 Çevrimiçi
0 Üye 3 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 1206
Dün Ziyaret : 1602
Tüm Ziyaretler : 1931766
435 soru
260 cevap
20 yorum
319 üye