Sorularimvar.Net
0 oy
Serkan Gölge Kimdir?
sordu

1 cevap

0 oy
En İyi Cevap

Serkan Gölge Kimdir ? Nerelidir ?
Türk asıllı ABD vatandaşı Serkan Gölge, NASA'da görev yapan ve 37 yaşında olan Gölge iki çocuk babası. Houston’da yaşıyor. 2002’de Gülen Cemaatine bağlı Fatih Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olmuş. Doktorasını ABD’nin Old Dominion Üniversitesi’nden 2010 yılında almış. 3 yıl Kuzey Carolina Central Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 2013 yılında NASA Johnson Uzay Merkezi’nde çalışmaya başlamış.

15 Temmuz 2017 ardından, cebinde NASA'ya ait kimlik kartı bulunduğu için “CIA ajanı” olduğu yönündeki isimsiz bir ihbar üzerine gözaltına alınan, daha sonra 1 dolar delil gösterilerek “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan NASA çalışanı, fizikçi Serkan Gölge’nin üçüncü duruşması 4 Temmuz’da yapılmıştı. Duruşmada davanın ertlenmesine karar verilmişti. 

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmaya tutuklu sanık Serkan Gölge, İskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

İddia makamının mütalaasında, sanığın aktif Bank Asya hesabının bulunması ve örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in Bank Asya'nın kurtarılması yönündeki çağrı tarihi olan 4 Ocak 2014 ve sonrasında bu hesabın işlem görmeye devam ettiğine işaret edilerek Gölge'nin FETÖ'ye üye olma suçunu işlediği kanaatine varıldığı aktarıldı.

Bank Asya hesabını kullanmasının sebebinin üniversiteden bir arkadaşıyla borç ilişkisinin olmasından kaynaklandığını ileri süren Gölge, "Bank Asya ile olan müşteri ilişkim, 2000 yılında Fatih Üniversitesindeyken başlamış ve devam etmekteydi. Hesabım aktif olduğu zamanlar da oldu pasif olduğu zamanlar da. Örgüt lideri Fetullah Gülen'in yaptığı çağrıyı duymadım. Ne bankayı kurtarma gibi ne de bir örgüt üyesinden bir talimat alarak bir eylemde bulunmadım." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Serkan Gölge'nin Eşi Kübra Gölge ve Çocukları
Serkan Gölge'nin Eşi Kübra Gölge ve Çocukları

Bu kararın açıklanmasının hemen ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, tarafından açıklama yapıldı.

"Güvenilir deliller olmaksızın terör örgütüne üyelikten 8 Şubat tarihinde mahkum edilmesinden derin kaygı duymaktadır. Bu davayı ve OHAL altında yargı süreci devam eden diğer Amerikan vatandaşlarına ilişkin yargı bağımsızlığı, kişinin adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere Türk Anayasası ile teminat altına alınmış haklarla ilgili ciddi kaygılara yol açan diğer davaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz."

8 Şubat 2018 tarihinde konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert bir açıklama daha yayınlamışlardır.

Serkan Gölge Kimdir ? Nerelidir?

cevapladı
seçti
Hoş geldiniz, Sorularım Var sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler


1 Çevrimiçi
0 Üye 1 Ziyaretçi
Bugun Ziyaret : 494
Dün Ziyaret : 1104
Tüm Ziyaretler : 2039904
435 soru
260 cevap
20 yorum
319 üye